Múzeumpedagógia
Várjuk a gyermekeket, kicsiket és nagyobbakat múzeumpedagógiai foglalkozásainkra, melyek során a gyermekek nem csak szemlélőként, hanem aktív résztvevőként, alkotó partnerként lehetnek jelen a gyűjteményben.
A foglalkozásokat minimum 10 fő jelentkezése esetén tartjuk meg, időtartamuk 40–60 perc. A programokra előzetes bejelentkezés szükséges a +36 70 637-7499-es telefonszámon vagy a Jelentkezés gombra kattintva e-mailben. Kérjük írják meg, mely program érdekli Önöket!
A múzeumpedagógiai programokat a solymári közoktatási intézmények ingyenesen, illetve kedvezményes áron vehetik igénybe.
"Boszorkánykonyha" a patikában
A solymári szecessziós patika titkos zugainak felfedezése közben a gyógyítás történetéről, a patikusok feladatairól, gyógynövényekről és azok hatásairól, az egészséges életmód, az egészségmegőrzés fontosságáról beszélgetünk.
Mennyire árulkodó egy növény illata? Hogyan készíthetünk gyógynövények segítségével különféle gyógyhatású krémeket? Hogyan keverhetünk ki gyógyteákat az orvos által felírt recept alapján?
A gyerekek a patikus szerepében próbálhatják ki magukat.
Ajánlott korosztály: 8–14 évesek
Belépő: 1500 Ft/fő
Falusi mindennapok - A szatócsbolt
A gyermekekkel a Vermes Lőrinc-féle szatócsboltban ismerkedünk meg a XX. század eleji falusi mindennapokkal, a vásárlási szokásokkal és a reklámok korabeli változataival.
A program során magunk is vásárlókká és eladókká válunk: pengővel fizetünk és számolócédulát adunk blokk helyett.
A boltban kapható termékekkel ismerkedve súlyokat és hosszokat tippelünk és mérünk meg, a foglalkozás végén pedig retró édességet kóstolunk.
Ajánlott korosztály: 5–12 évesek
Belépő: 800 Ft/fő
Meg is mosakodjál...
Tisztaság, fél egészség – ma már mindenki jól ismeri ezt a mondást. De pontosan mit is jelent ez?
Vajon hogyan mosakodtak, tisztálkodtak elődeink a fürdőszoba nélküli falusi házakban? Milyen eszközöket használtak? És hogyan tették mindezt az elmúlt korokban: egy középkori várban, vagy a rómaiak idejében?
A foglalkozás végén szárított növényekkel kevert fürdősót készítünk a gyerekekkel.
Ajánlott korosztály: 5–16 évesek
Belépő: 1500 Ft/fő
Falusi mesterek - A borbély
A mesteremberekre - legyenek azok cipészek, kovácsok, vagy éppen borbélyok - minden faluban szükség volt.
Solymár is számos mesternek adott munkát, köztük Milbich János „Pidzsáknak”, akinél a legtöbb solymári férfi és fiú megfordult.
Műhelyében megismerkedünk a mesterség eszközeivel, és kitekintünk más falusi mesterségekre is. A foglalkozás végén modern cégéreket tervezünk.
Ajánlott korosztály: 6–12 évesek
Belépő: 600 Ft/fő
A rómaiak öröksége
Az egykori Pannónia legtöbb településének helyén ma is virágzó városok láthatók. Egy rövid filmmel kísért kreatív memóriajáték keretében ismerkedünk meg ezekkel a településekkel. A Solymáron előkerült római kori leletek segítségével pedig felidézzük, milyen lehetett az élet a hozzánk legközelebb eső városban, Aquincumban.
A fürdőzés kultúráját magas szinten művelő római polgárokra emlékezve a szárított növényekkel kevert illatos fürdősót készítünk.
Ajánlott korosztály: 12–16 évesek
Belépő: 1500 Ft/fő
Mátyás király Solymáron
Vajon hogyan kötődik Mátyás király Solymárhoz? A solymári Mátyás-legenda megismerése után játszunk: a Mátyás történetekből és mondákból vett részletekről kell eldönteni, vajon a valósághoz, vagy inkább a mesék világához állnak közel.
A reneszánsz kultúrához köthető régészeti tárgyakon, leleteken keresztül pedig közösen próbáljuk kitalálni, vajon miket ehettek, ihattak, hogyan szórakoztak, hogyan zajlott egy vadászat egy középkori udvarban.