A múzeum
A dr. Jablonkay István Helytörténeti Gyűjtemény Solymár kultúráját, néprajzi és régészeti örökségét mutatja be.
1972-ben a Helytörténeti Társaság kezdeményezte Solymáron egy kisebb múzeum alapítását.
A még az év augusztusában megnyílt gyűjtemény kiállításai a település történetét, illetve a solymári svábok kultúráját, mindennapi életét igyekezett az érdeklődőkkel megismertetni.
A lokálpatrióta solymáriak adományaként összegyűlt, és azóta is folyamatosan gyarapodó tárgyaknak otthont adó épületet – a XIX. század második felében épült lakóházat – 1994-ben műemlékké nyilvánították.
A gyűjtemény a 2002-2003-ban zajlott teljeskörű felújítását követően vette fel az egykori alapító, dr. Jablonkay István nevét.
Küldetésnyilatkozat
A Dr. Jablonkay István Helytörténeti Gyűjtemény Solymár főterének egyik műemlék épületében – egy 19. században épült egykori polgárházban – működő közérdekű muzeális kiállítóhely. Mint helytörténeti gyűjtemény, alapvető feladatunknak tekintjük a település kulturális javainak megőrzését, kulturális örökségének kutatását, bemutatását, éltetését és továbbadását.
Részt vállalunk a helyi és a térségi oktatási tevékenységben, az élmények és tapasztalok útján való tanulás lehetőségét nyújtva. Célunk, hogy megfeleljünk a 21. századi muzeológia és közönségszolgálat összetett és komplex feladatainak, így nyitott, látogatóbarát, állandó megújulásra képes múzeummá váljunk, amely a helyi közösségeket és az idelátogató turistákat egyaránt szolgálja, és lehetőséget nyújt az egész életen át tartó tanulásra. Valljuk, hogy a kor színvonalának megfelelő technikai eszközök, az igényes látványelemek alkalmazása és az interaktivitás az ismeretek átadásának hatékony eszközei. Látogatóinkat arra ösztönözzük, hogy ők maguk is hozzájárulnak, nem csak nézőként, hanem partnerként is az élményszerzéshez, a programok megvalósulásához.
Meggyőződésünk, hogy a múzeumok a világ megismerésének gazdag és sokrétű forrásai, gyűjteményünk pedig a tanulás, az ismeretátadás és a szabadidő eltöltésének színvonalas lehetőségeit nyújtó színtere, ahol a látogatók nem csak ismeretekkel, hanem élményekkel is gazdagodhatnak. Fontosnak tartjuk, hogy Solymár történetének bemutatása mellett azt a magyar és európai történelemben, kultúrtörténetben is elhelyezzük. Hivatásként vallott törekvésünk, hogy a gyűjtemény a helyi közösségi emlékezet legfontosabb és legkiemelkedőbb közösségi helyszínévé váljon, segítsük a „solymárivá” válást, s a már meglévő helyi identitást minden lakosban erősítsük.
Solymár, 2022. január 24.
Tóth Piroska Anna Phd
tagintézmény-vezető